PROIECTE

Masterclass Internaţional de Dirijat! Înscrie-te şi tu!

Fundaţia Sergiu Celibidache din Bucureşti, în parteneriat cu Institutul Cultural Român şi cu Universitatea de Arte „George Enescu” din Iaşi, va organiza, la Iaşi, în perioada 30 septembrie – 6 octombrie 2013, Masterclass-ul Internaţional de Dirijat „Tehnica de dirijat a Maestrului Sergiu Celibidache”, susţinut de către profesorul Enrique Garcia Asensio, cel mai bun elev al lui Sergiu Celibidache.

Scopul principal al Masterclass-ului este perfecţionarea tinerilor muzicieni dirijori în vederea creării de noi valori, care să beneficieze de valoarea tehnicii dirijorale a lui Sergiu Celibidache, pe care să o adopte, să o aplice şi să o răspândească în mediul muzical internaţional.

Citeste mai departe

Audio

Despre Masterclass, la Radio Trinitas, cu Andreea Tanislav (Fundatia Sergiu Celibidache)

Video Masterclass de Dirijat - ziua 1